„Kreativno mentorstvo” afirmiše mentorstvo kao alat ličnog i profesionalnog razvoja, jača kapacitete sektora kulture i pruža podršku perspektivnim profesionalcima zainteresovanim za usavršavanje, umrežavanje i razmenu znanja i iskustva. Želimo da izgradimo, okupimo i podržimo zajednicu motivisanih i društveno odgovornih pojedinaca koja će doprineti razvoju društva zasnovanom na kreativnosti, kulturi, znanju i međusobnoj saradnji.

+381691911996
info@kreativnomentorstvo.com

Početak The Bridge programa: Mentorski program koji je Kreativno mentorstvo “lansiralo” u svet

Krajem aprila 2024. godine tim Kreativnog mentorstva zvanično je započeo mentorski program The Bridge u okviru Erasmus+ projekta Music4Change, zajedno sa partnerima iz čitave Evrope. Nosilac projekta je Univerzitet u Bergenu, dok su partneri Univerzitet u Edinburgu, Univerzitet u Groningenu, privatni Univerzitet za muziku Gustav Maler, Aristotel Univerzitet iz Soluna i Evropski muzički savet iz Bona. U okviru The Bridge programa, 11 mentorskih parova će, uz podršku Kreativnog mentorstva, raditi zajedno godinu dana, od aprila 2024. do marta 2025. godine.

Program se realizuje sa učesnicima iz celog sveta – Brazila, SAD-a, Australije, Norveške, Velike Britanije, itd. Koncept The Bridge mentorskog programa zasniva se na metodologiji Kreativnog mentorstva i namenjen je studentima doktorantima muzike, postdoktorantima i nezavisnim istraživačima koji su nedavno završili doktorske studije. Cilj je da, uz podršku iskusnog mentora ili mentorke, posvećenog tima Kreativnog mentorstva i učenje od drugih mentija i mentora, mentiji i mentijke olakšaju prelazak iz akademskog okruženja na tržište rada.

Na Kick Off radionici, svi učesnici mentorskog programa The Bridge imali su priliku da se upoznaju i predstave jedni drugima, dok se tim Kreativnog mentorstva predstavio i dao pregled vremenskog okvira projekta. Takođe, u okviru radionice objašnjena su pravila uspešnog mentorskog odnosa, koja uključuju:

  • Pokazivanje poštovanja – Pokažite poštovanje prema mentiju/mentorima i njihovim idejama.
  • Poverenje – Gradite i održavajte poverenje u svim aspektima odnosa; verujte u svoje mentije/mentore i njihovu sposobnost.
  • Granice – Definišite neželjene teme i postavite jasne granice.
  • Otvorena komunikacija – Održavajte otvorenu i iskrenu komunikaciju.
  • Aktivno slušanje – Slušajte pažljivo i sa interesovanjem.
  • Jasna komunikacija – Budite jasni u svom izražavanju i komunikaciji.
  • Upoznajte se – Pokušajte da se zaista upoznate sa mentijem/mentorom.
  • Učešće – Aktivno učestvujte u mentorskom odnosu, kako verbalno, tako i kroz akcije.
  • Ne bojte se izazova – Budite spremni na izazove i koristite ih kao priliku za rast.

Ovi principi pomažu u izgradnji kvalitetnog i uspešnog mentorskog odnosa, a tim Kreativnog mentorstva je prepoznao da je važno o njima na početku programa, dok se učesnici i dalje upoznaju i tek uvode u mentorski odnos. 

Učesnicima The Bridge programa takođe su dati dodatni saveti za uspešno uspostavljanje mentorskog odnosa, uključujući planiranje unapred, dogovaranje agende, zakazivanje datuma, mesta i vremena sastanaka, obaveštavanje mentora o temi sastanka nekoliko dana ranije, održavanje redovnosti sa optimalnom učestalošću od jednom mesečno i dosledno procenjivanje napretka, čak i na poslednjem sastanku.

Pored toga, predstavljena je baza znanja i alati dostupni na sajtu Kreativnog mentorstva koji mogu pomoći u rešavanju nedoumica i pitanja tokom mentorskog odnosa.

Na kraju radionice najavljene su sledeće neformalne konsultacije koje će se održati sa mentijima i mentorima krajem juna 2024. godine, a zatim su svi mentorski parovi pozvani da zakažu svoj prvi mentorski sastanak i započnu svoje mentorsko putovanje.